Council Committees

The Boy Scouts of America, Catalina Council is operated and maintained by many volunteers through committees. All committees have a staff member assigned to them to assist with planning and execution of goals.

Commissioner Services

This committee is charged with providing training and resources to the Council’s District and Unit Commissioners. Commissioners assist units with delivering the programs of Scouting.

James Tarelton

Council Commissioner, Roundtable Meetings, Boy’s Life, Unit Program planning, District Volunteers Development

 

Becky Chambers

Commissioner Training

 

VACANT

Youth Protection champion

 

The staff member assigned to this committee is Jeff Hotckiss, Scout Executive/CEO.

Administration Committee

This committee is charged with ensuring that the Council’s business operations are transparent, accurate, and are in compliance with local laws and National Council policies.

Robert Bernheim

Vice President

 

Derrick Masseth

Technology

 

Kevin Kinghorn

Risk Management

 

Brett Rustand

Compensation & Benefits

 

The staff member assigned to this committee is Jeff Hotckiss, Scout Executive/CEO.

Legal Committee

This committee is charged with providing legal advice and compliance for the Council.

Robert Bernheim

General Counsel

 

The staff member assigned to this committee is Jeff Hotckiss, Scout Executive/CEO.

Properties Committee

This committee is charged with maintaining and upgrading the facilities and camps of the Council.

VACANT

Vice President

 

VACANT

NCAP

 

VACANT

Work Days

 

VACANT

Friends of Camp Lawton Scout Camp

 

VACANT

Friends of Double V Scout Ranch

 

VACANT

Health & Safety

 

VACANT

Conservation

 

VACANT

Volunteer Ranger Crew

 

The staff member assigned to this committee is Tom Tracy, Ranger.

Finance Committee

This committee is charged with looking after the financial health of the Council.

Don Riegger

Treasurer

 

Devin Allard

Audit

 

Tom Scott

Investment

 

VACANT

Budget

 

The staff member assigned to this committee is Jeff Hotckiss, Scout Executive/CEO.

Development Committee

This committee is charged with looking after the programs and fundraisers of the Council.

Lou Salute

Vice President

 

Frank Youdelman

Friends of Scouting

 

VACANT

Family Friends of Scouting 

 

VACANT

Corporate Matching

 

Christie Lee

Good Scout Awards Luncheon

 

VACANT

Corporate Pinewood Derby

 

VACANT

Campfire & Candlelight Gala

 

VACANT

Foundations/Grant Writing

 

VACANT

Eagle Recognition Dinner

 

Joe Daniszewski

Popcorn Sales

 

VACANT

Planned Giving

 

VACANT

Major Gifts

 

VACANT

United Way Relations

 

VACANT

Capital Gifts

 

VACANT

Project Sales

 

VACANT

Sponsorship

 

VACANT

Council Annual Dinner

 

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

Marketing Committee

This committee is charged with running the social media accounts, organizing the website, and brand management.

Tracey Smalling

Marketing/Development Assistant

Andrew Pongrátz

Assistant Webmaster

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

Membership/Relationship Committee

This committee is charged with managing recruitment events for the Council.

Tracey Smalling

Vice President

 

VACANT

Fall School Night Chair

VACANT

Spring Recruiting Chair

 

VACANT

Weblos Transition Chair

 

VACANT

Scouts BSA Recruiting Chair

 

VACANT

New Unit Chair

 

Joe Reilly

Catholic Committee

 

Herb Cohen

Jewish Committee

 

William Mills

International Committee

 

Bob Sommerfeld

National Eagle Scout Association (NESA)

 

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

Program Committee

This committee is charged with program aspects of Scouting for the Council.

Roger Dahlgran

Vice President

 

The staff member assigned to this committee is Daniel Rowland, District Executive.

Activities/Civic Service Committee

This committee is charged with managing activities for the Council.

Terry Newman

Vice President

 

VACANT

Community Good Turn

 

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

Advancement Committee

This committee is charged with managing advancement events and special awards for the Council.

Doug Rivard

Vice President

 

Joyce Contrades

Council/National Awards

 

VACANT

Silver Beaver Selection

 

The staff member assigned to this committee is Daniel Rowland, District Executive.

Outdoor Programs Committee

This committee is charged with managing outdoor program events for the Council.

Greg Pallack

Vice President

 

VACANT

Camp Promotions

 

John Longhofer

Aquatics

 

Jack Winger

Camp Lawton | Summer Camp Director & Campmasters

Jim Herriman

Cub Resident Camp Director

 

VACANT

Trails & Hiking

Rob Samuelson

Climbing

 

VACANT

Cub Day Camps Director

 

Roger Dahlgran

High Adventure

 

Erin Russ

Papago Lodge | Adviser

 

Kris Kennon

Papago Lodge | Chief

 

Bill Perkins

Shooting Sports

 

The staff member assigned to this committee is Daniel Rowland, District Executive.

Training Committee

This committee is charged with managing training events for the Council.

Matt Gardner

Vice President

 

Mark Van Horn

Cochise | District Advancement Chair

 

Fran Kearney

Sky Islands | District Advancement Chair

 

VACANT

Den Chief Training

 

Cindy Reilly

Leave No Trace Training

 

Justin Westbrook

Leave No Trace Training

 

Scotty Pignatella

National Youth Leadership Training (NYLT)

 

John Longhofer

Wilderness First Aid

 

VACANT

Wood Badge Coordinator

 

The staff member assigned to this committee is Daniel Rowland, District Executive.

High School Programs Committee

This committee is charged with networking with Tucson-area high schools for the Council.

VACANT

Vice President

 

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

Scoutreach Committee

This committee is charged with providing Scoutreach services and opportunities for the Council.

VACANT

Vice President

 

The staff member assigned to this committee is Tracey Smalling, Marketing/Development Assistant.

STEM Scouts Committee

This committee is charged with operating the STEM Scouts of Southern Arizona programs for the Council.

Dave McKeehan

Vice President

 

Laurene Huelsman

Lab Managers Coordinator

 

The staff member assigned to this committee is Daniel Rowland, District Executive.